Paleodiéta
Zabudnite na jogu, vegetariánstvo či posilňovne.
Jediný spôsob, ako sa dopracovať ku skvelej kondícii, je skopírovať životný štýl našich predkov - tvrdí Američan John Durant. Dvadsaťšesťročný Newyorčan, ktorý pracuje v reklamnej brandži, neholduje káve, šiškám, nehovoriac už o ďalších prostriedkoch na podporu výdrže. Jeho krédom je návrat do minulosti, a to poriadne hlbokej.
„Pre ľudský organizmus je spôsob života lovcov a zberačov najvhodnejší“ - vraví vodca skupiny ľudí, ktorí sa rozhodli prehodnotiť svoj životný štýl a snažia sa žiť tak ako v dobe kamennej.
Paleodiéta:
„Muži a ženy pred dvanásť-, pätnásťtisíc rokmi boli rozhodne silnejší a lepšie stavaní“ - tvrdí pre New York Times antropológ Clark Larsen. „Druhá vec je, že sa dožívali menej.
Kto vydržal do tridsiatky, mohol byť šťastný,“ dodáva. Na druhej strane to iste nebolo vecou stravy... A čo teda do paleolitického jedálneho lístka patrí? V skutočnosti nič zvláštne, vlastne iba kopíruje zásady zdravého stravovania. Okrem nemastného mäsa má v ňom významné miesto zelenina, ovocie, voda, morské plody.
Naopak, vylúčené sú múčne výrobky, obilniny vo všeobecnosti a dokonca aj zemiaky. Mimochodom, takmer navlas rovnako jedia Japonci z ostrova Okinava, ktorý sa preslávil ako miesto, kde sa ľudia dožívajú najdlhšieho veku.
15 pravidiel paleo stravy
Tento článok je pre tých, ktorí si chcú spraviť rýchlu predstavu o tom, čo majú a čo nemajú ako správny PALEO robiť. Nech sa páči:
- Paleo strava má obsahovať veľa tukov, stredne až veľa živočíšnych bielkovín, malé až stredné množstvo sacharidov. Nie je potrebné rátať kalórie, ani kontrolovať porcie.
- Jedzte neobmedzené množstvo saturovaných tukov (napr. kokosový olej, maslo). Kačacia masť, loj, bravčová masť a iné živočíšne tuky sú tiež výborné, ale len ak sú získané zo zdravých a dobre chovaných zvierat (viď. bod č. 6). Olivový a avokádový olej sú tiež vhodné na použitie do šalátov, na pokvapkanie jedla, ale nie na varenie.
- Jedzte hojné množstvá živočíšnych bielkovín. To znamená tmavé mäso, hydinu, bravčovinu, vajcia, vnútornosti (pečeň, obličky, špik, ...), voľne ulovené ryby amäkkýše. Nebojte sa dať si tučný kúsok, ak pochádza zo zvieraťa z dobrého chovu. Všetky mäsá by s bielkovinami mali tiež obsahovať aj tuky. Naučte sa variť z kostí - vo forme vývarov a polievok.
- Doprajte si čerstvú, alebo mrazenú zeleninu - buď varenú, alebo surovú, podávanú s dostatočným množstvom tuku.
- Jedzte malé až stredné množstvá ovocia a orechov. Snažte sa jesť ovocie, ktoré má nízky obsah cukrov a veľa antioxidantov, napr. bobuľoviny, a tiež aj orechy s vysokým obsahom omega-3 a nízkym obsahom omega-6 mastných kyselín, napr. makadamové orechy a mandle. Snažte sa nekombinovať ovocie a orechy v prípade, ak trpíte autoimunitnými ochoreniami, zažívacími problémami, alebo chcete schudnúť rýchlejšie.
- Vyberajte si radšej mäso dobytka chovaného na paši z miestnej farmy. Ak to nie je možné, tak radšej vyberajte kúsky chudého mäsa a nahraďte tuk kokosovým olejom, alebo maslom. Tiež si vyberajte organické, miestne a/alebo sezónne druhy ovocia a zeleniny.
- Vyraďte zo svojej stravy všetky obilniny a strukoviny: Znamená to (a nie len toto): pšenicu, raž, jačmeň, ovos, kukuricu, ryžu, sóju, arašidy, fazuľu.
- Vyraďte všetky hydrogenované a čiastočne hydrogenované rastlinné oleje vrátane (ale nie len) margarínov, slnečnicového oleja, sójového oleja, kukuričného oleja, arašidového oleja, repkového oleja. Olivový a avokádový olej sú fajn, no nepoužívajte ich v teplej kuchyni. Pridávajte ich do šalátových dresingov a na pokvapkanie hotových jedál.
- Eliminujte cukor, limonády, všetky balené produkty a šťavy (aj ovocné). Prosto: ak je to v škatuli, nejedzte to. V potravinách sa zastavte len pri mäse, rybách a plodinách.
- Vylúčte zo stravy mliečne výrobky, okrem masla a šľahačky. Mliečne produkty nepotrebujete, no ak bez nich nedokážete žiť, zvážte surové, plnotučné a/alebo fermentované (my si doprajeme tvaroh, rôzne druhy syra a biely tučný jogurt).
- Jedzte, keď ste hladní a nestresujte, ak vynecháte jedno jedlo (alebo aj dve). Nemusíte zjesť tri pravidelné jedlá za deň. Jedzte tak, ako je to pre vás prirodzené.
- Eliminujte čo najviac vonkajších stresorov vo vašom živote a spite koľko potrebujete. Snažte sa prebúdzať bez budíka a ísť spať, keď sa zotmie.
- Nepreháňajte to s cvičením. Váš tréning má byť krátky a intenzívny. Cvičte len pár krát týždenne. Oddýchnite si, ak sa cítite unavení. Namiesto dlhého kardio cvičenia si radšej doprajte krátky a intenzívny šprint.
- Zvážte ako doplnok probiotiká, vitamín D a vysoko kvalitný rybí olej. Vitamíny a iné suplementy nie sú potrebné.
- Hrajte sa na slnku, bavte sa, smejte sa a usmievajte, oddychujte, objavujte, cestujte, učte sa a užívajte si život ako odvážne dobrodružstvo!
Zdroj: http://sompaleo.blogspot.com/2011/02/15-pravidiel-paleo-stravy.html